+38 (044) 338-28-27  
+38 (067) 306-58-52
info@ndlse.com.ua
пн.– пт. з 9:00 до 18:00

МОВА САЙТУ          

УКРАЇНСЬКА
РОСІЙСЬКА

Експертизи

Експертиза давності складання документів

Не  рідкістю стало, що  в процесі судового  розгляду сторони надають документи, які начебто регламентують відносини сторін  на момент вчинення правопорушення.

Такі документи можуть бути сфабриковані безпосередньо в процесі розгляду справи або після подачі  позову до  суду. Внаслідок цього, в  судовому процесі заявляються підроблені документи  -   договори, контракти, довідки, заповіти, медичні карточки. У  таких випадках необхідні спеціальні знання для визначення дійсної дати складання документів та необхідно  призначити експертизу давності виконання записів.

Експертиза давності складання документу здатна виявити підробку, ґрунтуючись на розбіжності між датою, зазначеною на документі та періодом, коли насправді був створений документ.

Для встановлення абсолютного віку записів використовуються фізико-хімічні методи дослідження залишкового вмісту летких компонентів  в штрихах записів.

Для проведення  судової експертизи по встановленню давності виконання рукописних записів (підписів) надаються документи, записи в яких виконані пастами кулькових ручок.

В  процесі дослідження експерт  встановлює, що  наданий на дослідження екземпляр виконано в певний  період часу. Наприклад, не пізніше такого-то року.

Якщо  в документі є дописки, або є сумнів, що підпис виконано в інший час ніж написано основний текст, чи у документ були додані записи після його  візування, в таких випадках визначається відносна давність окремих частин одного  і того ж самого документу.

Нерідко в процесі створення документу, вдаються до різних способів старіння документу. Експертиза давності допоможе встановити факт штучного старіння документа

Призначити експертизу щодо визначення віку реквізитів документів, а  саме фізико-хімічну експертизу може слідчий, в рамках розслідуваної справи. Також клопотати щодо проведення фізико-хімічної  експертизи в судовому засіданні  може зацікавлена сторона справи  або  його  представник. Підставою для проведення експертизи  є постанова слідчого або ухвала суду.

Фізична або юридична особа може замовити проведення дослідження щодо встановлення віку виготовлення документів звернувшись до НДЛСЕ із заявою.expert davnosti

В  рамках фізико-хімічної експертизи також проводиться дослідження щодо визначення послідовності виконання відтисків і штрихів у реквізитах документів. Печатки, штампи та підписи можуть бути виконані в документі в різний час. Визначити час нанесення кожного  із накладених один на одного штрихів або  відтисків встановити неможливо. Але можливо  встановити послідовність, тобто визначити що було  поставлено  в документі в першу чергу – підпис або  печатка.

В процесі визначення давності виконання документа досліджується хімічний склад матеріалів письма (записи, виконані кульковими ручками) на предмет встановлення в них хімічних компонентів. Дослідження таких компонентів проводяться експертами НДЛСЕ у виробничих і наукових хімічних лабораторіях.

Для визначення давності запису проводиться дослідження залишкового вмісту розчинників. Матеріали письма містять органічні розчинники (бензиловий спирт, феноксіетанол, гліколів, тощо). Органічні розчинники з часом випаровуються (дифундують). За допомогою спеціального обладнання проводиться вимірювання залишкового вмісту розчинників в складі записів та моделюється процес старіння - будується крива дифузії (графік старіння).

За результатами дослідження визначається період часу коли виготовлено запис.

Неможливо проведення дослідження давності виконання текстів надрукованих на лазерних принтерах. Це пов’язано з особливостями хімічного складу тонерів.

Експертиза давності створення документів застосовується до  наступних об’єктів :

  • Підписи, внесені в документ від  руки;
  • Рукописні записи (найчастіше це  розписки, договори позики, складені родичами  чи  друзями, тощо);
  • Відтиски  штампів, печаток, факсиміле.

 

Для проведення експертизи давності виконання документа необхідно:

    • - Надати оригінал досліджуваного документа, в якому досліджувані записи (підписи) мають довжину не менше 4 см;
    • - дозвіл уповноваженого органу (особи), що призначив експертизу на пошкодження досліджуваних записів (підписів), в межах передбачених методиками – тобто  4 см штрихів;Клопотання експертиза давності

 

Терміни проведення експертизи в залежності від складності поставлених питань, кількості об’єктів, експертної завантаженості складають від 14  днів до 30 робочих днів, після проведення попередньої оплати вартості експертизи (дослідження). 

Експерти Науково-дослідної лабораторії працюють виключно у рамках  чинного  законодавства України і несуть відповідальність за достовірність виявлених  в процесі дослідження результатів. 

Зразок  "Клопотання про призначення судової експертизи"      

 

Top