+38 (044) 338-28-27  
+38 (067) 306-58-52
info@ndlse.com.ua
пн.– пт. з 9:00 до 18:00

МОВА САЙТУ          

УКРАЇНСЬКА
РОСІЙСЬКА

Експертизи

 

ВИСНОВОК

за результатами проведення

експертного будівельно-технічного дослідження

ВСТУП

ТОВ «Науково-дослідна лабораторія судових експертиз» надійшов запит адвоката Л. щодо проведення експертного будівельно-технічного дослідження, на вирішення якого поставлені слідуючі питання:

 1. Яка вартість відновлювального ремонту у приміщеннях квартири №25 у будинку № 2 по вул. Д. у м. Києві після залиття стічними водами та нечистотами, яке мало місце 10.06.16 та 03.08.2016 року.

Разом із заявою на дослідження надано акти обстеження квартири №25 по вул. Д.,буд.2  в м. Києві від 11.06.2016 та 03.08.2016, технічний паспорт на квартиру №25 по вул. Д., буд.2  в м. Києві всього на 6 арк.

Проведення експертного дослідження доручено експерту, який має вищу будівельно-технічну освіту, експертну кваліфікацію за спеціальностями: 10.6 «Дослідження об’єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів», 10.7 «Розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками», 10.10 «Визначення оціночної вартості будівельних об’єктів та споруд» стаж експертної роботи з 2009 року. Cвідоцтво видане ЦЕКК МЮ України про присвоєння кваліфікації судового експерта.                                                                     

   

  28.08.2016 експертом в присутності адвоката Л., власника квартири № 25, буд.№2, по вул.Д., було проведене натурне обстеження приміщень квартири №25 по вул. Д, буд.2  в м. Києві.

 • Об’єкти дослідження:

  -   приміщення квартири №25 по вул. Д, 2  в м. Києві;

  -   додатково надані документи.

При дослідженні використовувались наступні нормативно-правові акти

та додаткова література:

 

 1. Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав». Затверджений постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2003р. №1440.
 2. Національний стандарт № 2 «Оцінка нерухомого майна». Затверджено постановою Кабінету міністрів України віл 28 жовтня 2004 року №1442.
 3. ДБН Д.1.1-2000 “Правила визначення вартості будівництва”.
 4. ДБН Д.2.4-2000 «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи».
 5. ДБН Д.1.1-4-2000 «Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи».
 6. СОУ ЖКГ 75.11-35077234.0015:2009 Житлові будинки. Правила визначення фізичного зносу житлових будинків.
 7. Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені Нак. Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 р. № 76;
 8. Р.Рыбицки «Повреждения и дефекты строительных конструкций»: Пер. с нем. К.Ф. Плита; под ред. И.А.Физеля. – М.:Стройиздат, 1982. – 432 с., ил.;
 9. Бочаров В.Б. «Биоповреждения в строительстве». - М.:Стройиздат, 1984. – 348 с., ил.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Дослідження проводиться методами:

 • - зіставлення даних, що містяться у наданій технічній документації та інших документах з вимогами діючих нормативних документів, чинних на території України в галузі будівництва.
 • - розрахунку кошторисної вартості ремонтно-будівельних робіт з урахуванням вимог діючих нормативних документів, чинних на території України в галузі будівництва, середніх цін на будівельні матеріали.

 

ПО ПЕРШОМУ ПИТАННЮ

 

Місцезнаходження та технічні характеристики об’єкта дослідження.

При проведенні обстеження та аналізі наданих документів експертом встановлено, що будинок № 2 вул. Д,  в м. Києві – житловий багатоквартирний, багатоповерховий, багатосекційний. Стіни та перегородки – керамзито/бетонні; перекриття – залізобетонне ; фундамент – залізобетонний, опалення, водопровід та каналізація централізовані, електрозабезпечення 220 В.

Приміщення квартири №25 розташовані на 4-му поверсі будинку. Згідно даних технічного паспорту БТІ від 07.02.1996 року вказана квартира складається з наступних приміщень:

1-1 коридор                                   8,70  м.кв.

1-2 житлова                                 18,80  м.кв.

1-3 кухня                                        7,50  м.кв.

1-4 вбиральня                                0,80 м.кв.

1-5 ванна кімната                           2,10 м.кв.

1-6 коридор                            2,70 м.кв.

1-7 житлова                                 14,70 м.кв.

Загальна площа квартири:  55,30 кв.м в т.ч. житлова         33,50 кв.м.

Опорядження та покриття конструктивних елементів квартири № 25 – покращене:

 • покриття підлоги – лінолеум (коридори, кухня); керамічна плитка (ванна); паркет ( житлові кімнати);
 • опорядження стін- керамічною плиткою (ванна, кухня); шпалери (житлові кімнати, коридор)
 • стеля – фарбування водними сумішами (кухня, житлові кімнати, коридор), шпалери(вбиральня);
 • заповнення прорізів –деревяні дверні блоки, металопластикові однокамерні віконні блоки .

Обстеженням приміщень квартири № 25 встановлено, що нумерація приміщень наведена у відповідності до наданого технічного паспорту.

Крім того, встановлено:

Приміщення № 1-1 (коридор), площа 8,70 м2.

Представляє собою прямокутне приміщення. Стіни приміщення оздоблено шпалерою. Стеля пофарбована водними сумішами по безпіщанці. В лівому куті,  відносно входу, на поверхні стін наявне відшарування шпалер в стиках, що поступово переходять в ділянки з повним їх відшаруванням та здуттям (зліва відносно входу частина приміщення). На стелі приміщення виявлено сліди у вигляді локальної прогресуючої плями розміром 2,0×1,0 кв.м. В електропроводці наявні сліди короткого замикання.

 

Приміщення № 1-2 (житлова), площа 18,80 м2.

Представляє собою прямокутне приміщення. Вхід до приміщення здійснюється з приміщення  коридору № 1-1. Стіни приміщення оздоблено покращеними шпалерами. Стеля оздоблена водоемульсійними сумішами по безпіщанці. В правому куті приміщення, відносно входу, на поверхні стін наявне відшарування шпалер в стиках, та здуття (права відносно входу частина приміщення). На стелі приміщення виявлено сліди у вигляді локальної прогресуючої плями розміром 3,0×1,0 кв.м.

 

Приміщення № 1-3 (кухня), площа 7,50 м2.

Представляє собою умовно квадратне приміщення. Стіни приміщення оздоблено плиткою. Стеля пофарбована водними сумішами по безпіщанці. В лівому куті,  відносно входу, на поверхні стін наявне відставання плитки та здуття на площі 1 м2,  (зліва відносно входу частина приміщення). На стелі приміщення виявлено сліди у вигляді локальної прогресуючої плями розміром 1,0×1,0 кв.м. В електропроводці наявні сліди короткого замикання.

Приміщення № 1-4 (вбиральня), площа 0,80 м2.

Представляє собою прямокутне приміщення. Стіни приміщення оздоблено плиткою. Стеля оздоблена шпалерами. В правому куті,  відносно входу, на поверхні стін наявне відставання плитки та здуття на площі 0,5 м2.

Приміщення № 1-6 (коридор), площа 2,70 м2.

Представляє собою прямокутне приміщення. Вхід до приміщення здійснюється з приміщення  коридору № 1-1. Стіни приміщення оздоблено покращеними шпалерами. Стеля оздоблена водоемульсійними сумішами по безпіщанці. В лівому куті приміщення, відносно входу, на поверхні стін наявне відшарування шпалер в стиках, та здуття. На стелі приміщення виявлено сліди у вигляді локальної прогресуючої плями розміром 1,0×1,0 кв.м. В електропроводці наявні сліди короткого замикання.

В інших приміщеннях квартири № 25 пошкоджень оздоблення та будівельних конструкцій виявлено не було.

Слід зазначити, що дефекти оздоблення та будівельних конструкцій за їх характером можливо умовно поділити на дві групи:

 1. Дефекти, що утворені в результаті зміни адгезійних властивостей оздоблення, а також наявних явищ пластичної деформації, зміни пластичних властивостей та кольорової гами (спучення, відшарування, пожовтіння, потемніння тощо);
 2. Дефекти, що можуть бути пов’язані з процесами життєдіяльності біологічних організмів (наявність плям нашарувань темного відтінку, а також плям сіруватого кольору тощо), що відповідно до відомостей характерно для проявів плісняви на будівельних конструкціях.                                                           

Виявлені за результатами візуального обстеження приміщень  кв. 25 будинку №2 по вул.Д. в м.Києві дефекти слід віднести до першої групи.

Наявність (утворення) дефектів, що за своїми характеристиками відносяться до першої групи характерна для залишкових слідів, що утворюються в результаті впливу вологи в процесі залиття будівельних конструкцій та їх оздобленя (оздоблення стелі та стін приміщень у кв. 25).                                                  

Друга група ушкоджень, яка утворюється в результаті життєдіяльності біологічних організмів, розвитку яких у свою чергу може спіткати порушення температурно-вологісного режиму в приміщеннях квартири, як наслідок перезволоження поверхонь будівельних конструкцій не виявлено.                     

Аналіз матеріалів справи

Відповідно до змісту Акту ЖСК «Темп» від 03.08.2016 р. вказано наступне:

«… 03.08.2016 року в будинку №2 по вул. Д. сталося залиття, а саме: залиття стелі кухні, стіна туалету і ванної кімнати, стеля у великому коридорі, залитий кут стелі великої кімнати:

Причиною залиття, що трапилося є: пошкоджений унітаз і стара сантехніка в квартирі №25…»

Відповідно до змісту Акту ЖСК «Темп» від 11.06.2016 р. вказано наступне:

«…комисся провела осмотр кв. 25, в результате которого обнаружено следующее:

- повреждения: прихожей - пол, потолок, стены 40%;

- повреждения: кухни - пол, потолок, стены 55%;

- повреждения: туалета -  потолок, пол 80%;

- повреждения: комнаты – потолок 20%, стена частично 20%.

Причину произошедшего залива квартиры 25 выяснить было невозможно в связи с отказом допуска в квартиру 31 для осмотра и обсуждения случившегося с участием проживающей в ней гр. К.

Таким чином на підставі проведеного аналізу наданих матеріалів, а також з огляду на місця розташування вказаних вище ушкоджень будівельних конструкцій (їх оздоблення) та в порівнянні з місцями проходження  інженерних комунікацій (вузлів та елементів водопроводно-каналізаційних мереж квартири № 25, системи водопостачання вищерозташованої квартири (кв. 31)), можливо вказати на те, що місця розташування вказаних ушкоджень співпадають у горизонтальній проекції з місцями розташування зазначених вище елементів інженерних мереж кв. 31, а також знаходяться в місцях (в безпосередній близькості від них) розташування вузлів сполучення суцільних будівельних конструкцій та інженерних комунікацій (стики плит перекриття, місця примикання до поверхонь стін, місця перетину перекриття трубопроводами тощо). Тобто, місця ушкодження оздоблення будівельних конструкцій знаходяться в безпосередній близькості від вузлів вказаних конструкцій через які можливе потрапляння вологи (протікання) в разі порушення в роботі (негерметичності) водопровідно-каналізаційних систем в кв. № 31. Слід вказати на те, що ушкодження оздоблення в приміщеннях кв. № 25 за своїм характером вказують на вплив чинників вологи (рідини) та порушення температурно-вологісного режиму в приміщеннях, що є характерним для наслідків залиття і цілком могло виникнути в результаті залиття будівельних конструкцій вказаної квартири з вище розташованих поверхів.

Таким чином з урахуванням наявних відомостей про факти залиття приміщень кв. 25 з приміщень вище розташованої кв. 31, а також отриманих результатів огляду приміщень  кв. 25 та приймаючи до уваги конструктивні особливості будинку № 2 за вказаною вище адресою можливо вказати на те, що в приміщеннях коридор(1-1) площею 8,70  м.кв., житлова(            1-2) площею 18,80  м.кв., кухня(1-3) площею 7,50  м.кв., вбиральня (1-4) площею 0,80 м.кв., ванна кімната (1-5) площею 2,10 м.кв., коридор(1-6) площею 2,70 м.кв. будинку № 2 по вул.Д. в м.Києві наявні ушкодження внутрішнього оздоблення поверхні стелі та стін, замикання в електропроводці, що могли бути спричинені в результаті впливу вологи під час залиття приміщень вказаної квартири з приміщень вище розташованої кв. 31.

При чому механізм виникнення вказаних ушкоджень полягає у потраплянні вологи з приміщень вище розташованого поверху (кв. 31) до приміщень кв. 25 через місця сполучення (прилягання) елементів будівельних конструкцій та місця проходження інженерних мереж  (докладніше див. вище).

 

ДБН Д.1.1-1-2000 “Правила визначення вартості будівництва”

Ці будівельні норми встановлюють основні правила визначення вартості нового будівництва, ... ремонту житла ... і носять обов’язковий характер при визначенні вартості будов (об’єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності.

По будовах (об’єктах), будівництво яких здійснюється за рахунок інших джерел фінансування, ці норми носять рекомендований характер, і їх застосування обумовлюється контрактом.

1.4.1 Система ціноутворення у будівництві базується на нормативно-розрахункових показниках і поточних цінах трудових та матеріально-технічних ресурсів.

Вартість ремонтно-будівельних робіт  визначається в порядку і за формами, що встановлені  ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення  вартості будівництва" (із змінами та доповненнями) та здійснюється розрахунковим методом за допомогою автоматизованого комплексу “АВК-5”.

Перелік ремонтно-будівельних робіт, які необхідно виконати для усунення пошкоджень опоряджувальних покриттів та будівельних конструкцій завданих в наслідок залиття в приміщеннях квартири № 25 за вищевказаною адресою та їх об’єм, надано в кошторисному розрахунку.

Також слід зазначити наступне:

 • найменування, перелік і кількість (обсяги) будівельних робіт прийнято згідно результатів візуально-інструментального обстеження і даних наданої на дослідження документації з урахуванням того, що частину робіт по відновленню конструкцій та покриттів не можливо виконати без відповідних підготовчих та супутніх робіт.
 • вартість будівельних матеріалів та виробів приймається з врахуванням даних Держбуду України та середньостатистичних даних виробників і торгівельних фірм, магазинів і складів, що пропонують на продаж будівельні матеріали та опоряджувальні покриття, та аналогічні тим, що були використані при проведені попередніх ремонтно-будівельних робіт в квартирі № 25.

Таким чином, вартість відновлювального ремонту квартири №25 по вул.Д, буд.2 в м.Києві, після залиття 03.08.2016 року становить38 710(тридцять вісім  тисяч сімсот десять) грн. 00коп.

 

Перелік ремонтно-будівельних робіт по усуненню пошкоджень оздоблення будівельних конструкцій в приміщеннях кв. 25 та їх обсяги наведено у кошторисному розрахунку ЛК №2-1-1 (Додаток № 2).

 В подальшому вказаний перелік робіт та їх вартість може бути змінено в залежності від обраного способу робіт, номенклатури використаних матеріалів та зміни цін на ринку будівельних матеріалів.

 
ВИСНОВОК
 1. Вартість відновлювального ремонту приміщень квартири №25 по вул. вул.Д, буд.2 в м.Києві, після залиття 03.08.2016 року становить38710(тридцять вісім тисяч сімсот десять) грн. 00коп.

Перелік ремонтно-будівельних робіт та їх обсяги наведено у кошторисному розрахунку (Додаток № 2). В подальшому вказаний перелік робіт та їх вартість може бути змінено в залежності від обраного способу робіт, номенклатури використаних матеріалів та зміни цін на ринку будівельних матеріалів.

 

 

 

                      Експерт                     ____________________________

Top